WOJCIECH SIUDMAK – Biogram

Artysta urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu. Studiował na stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, a w roku 1966 wyjechał do Paryża, gdzie podjął studia na École des Beaux-Arts. Od tamtego czasu mieszka i tworzy we Francji. Artysta jest honorowym obywatelem miasta Paryż. Jego sztuka została wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami i ekspozycjami oraz zdobiła nie tylko kultowe wydawnictwa, takie jak „Kroniki Diuny”, ale także plakaty festiwalu w Cannes. Niezwykle uznany artysta jest rozpoznawalny globalnie i posiada liczne grono wielbicieli, głównie w kręgach sci-fi. Artysta jest autorem inscenizacji operowych i teatralnych i współpracuje przy wydarzeniach kulturalnych na całym świecie. Dla polskiego odbiorcy jest rozpoznawalny z ram miesięcznika Nowa Fantastyka, który przez wiele lat reprodukował jego prace na swoich łamach. Od 2004 roku miłośnicy literatury mogą podziwiać rysunki i okładki wydawnictw inspirowane jego malarstwem poświęconych autorom takim jak: Frank Herbert, Philip K. Dick i Cervantes. Artysta stworzył także cykl obrazów, rzeźb i rysunków poświęconych Nokturnom Fryderyka Chopina. Bezustannie aktywny, podejmuje nowe tematy i wyzwania w materii sztuk pięknych.
Wojciech Siudmak otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wielunia w Polsce oraz miast Ozoir-la-Ferrière i Saint-Thibault-des-Vignes we Francji. Artysta został wielokrotnie odznaczony, między innymi:
26 marca 1999 r. – Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu.
8 czerwca 2013 r. – Wielkim Złotym Medalem Akademii Arts-Sciences-Lettres w Paryżu (Grande Médaille d’Or avec Plaquette d’Honneur).
22 października 2014 r. w Poznaniu Wojciech Siudmak został wyróżniony Statuetką Złotego Hipolita, a w 2015 r. złotą statuetką „Oxygenusa”.
5 kwietnia 2016 r. – laureat trzeciej edycji konkursu Wybitny Polak we Francji w kategorii „Kultura”

...

W twórczości Wojciecha Siudmaka odnajdujemy echa mistrza Boscha, Michała Anioła, Tiepolo,  Berniniego, Arcimboldo. Wyczuwa się w nich także fascynację sztuką XIX wieku, na przykad Blake’a, Ingresa, Bocklin’a oraz surrealistów. Artysta nie utożsamia własnej sztuki z żadnym nurtem czy grupą. Jest bardzo niezależny i nade wszystko ceni wolność. Podąża śladem matematycznych reguł harmonii kosmicznej, złotego podziału i poglądach wielkich myślicieli niejednokrotnie odnosząc się do dziedzictwa Antyku.
Twórczość Wojciecha Siudmaka jest określana jako realizm fantastyczny lub surrealizm. Jej wyraziste brzmienie stało się inspiracją dla świata fantastyki naukowej, literatury science fiction, filmu i ogólnie kultury masowej. Siudmak w wirtuozerski sposób operuje trójwymiarowym złudzeniem przestrzeni, światłem i cieniem. Jest to twórczość wyróżniająca się ponadczasowym wydźwiękiem i perfekcją. Niejednokrotnie określana jest jako wykraczająca poza horyzonty wyobraźni.

...

W 1998 rozpoczął się cykl wystaw retrospektywnych „Fantastyczne światy Wojtka Siudmaka”, pierwsza wielka wystawa retrospektywna odbyła się
w 1989 roku w Palais de Tokyo – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu, a następnie m.in. w muzeach Łodzi, Wielunia, Zielonej Góry, Legnicy, Muzeum Narodowym w Warszawie, Szczecinie, Kielcach, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, Wieluniu. Szczególnie prestiżową była wystawa w 2000 roku na wieży Eiffela w Paryżu, z okazji rozpoczęcia III Tysiąclecia. W kolejnych miesiącach wystawa była eksponowana w muzeach i ośrodkach kultury we Francji takich jak: Loudun, Aix-les-Bains, Cannes, Sainte-Maxime, Saint-Tropez, Sannois, Grande-Synthe / Dunkierka, Gaillac, Metz, Sainte-Savine, Sèvres, Grenoble, Reims, Luneville, symbolizując wejście w nowe Tysiąclecie, tworząc wieź między światem fantazji artysty, a perspektywą przyszłości. Kolejną spektakularną prezentacją dzieł Wojciecha Siudmaka była projekcja dzieł Siudmaka na fasadzie świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie w lutym 2000 r. Z inicjatywy Wojciecha Siudmaka w 2002 r. powstała Fundacja Siudmak Arkana XXI. W ramach jej działania zainicjowano nagrodę „Wieczna Miłość. Światowy Projekt Pokoju”. Ideą wyróżnienia jest misja umacniania pokoju przez szeroką wspólnotę narodów, dążenia do porozumienia, poszukiwania pojednania i przebaczenia. Symbolem nagrody jest monument „Wieczna Miłość”. Rzeźba „Wieczna Miłość” odlana z brązu o wysokości 4,5 m została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013 r. Zawiera przesłanie pokojowego współistnienia kierowane do świata z miasta, które stało się pierwszą ofiarą agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę w dniu 1 września 1939 r. Projekt zakłada osiem powiązanych ze sobą części rozłożonych w czasie. Jedną z nich jest Światowa Sztafeta Rzeźb. W jej programie planowana jest budowa promenady z kolejnymi rzeźbami, symbolizującymi pokojowe współistnienie, imprezy artystyczne i programy edukacyjne oraz powstanie Muzeum Pamięci i Centrum Inicjatyw Pokoju. Pierwszą statuetkę Nagrody Pokoju „Wieczna Miłość”, przyznawaną przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości ze świata nauki i sztuki, przyznano śp. Wojciechowi Kilarowi. Wydarzenie zostało połączone z uroczystym osłonięciem rzeźby „Wieczna Miłość” w 2013 roku.
tron
meandry-dobra_s
to morze, które płynie w naszych żyłach
koło-czasu
sekretna-armada
turandot
bunt maszyn
diuna kielich ambrozji
krysztalowa dama