Zapis odwagi

Nasza historia to zapis odwagi i niezależności twórców Browaru Obywatelskiego, ich zapału i kreatywności oraz chęci współdziałania i życia według własnych zasad. Wzajemna inspiracja ludzi zjedonoczonyc wspólnym celem znalazła swoje odzierciedlenie w logotypie browaru, który po dziś dzień nam towarzyszy. Dwóch braci złączonych w geście powitania jest dla nas wyznacznikiem naszej misji kreowania otaczającej nas rzeczywistości w oparciu o wzajemną źyczliwość, współdziałanie, zabawę i dzielenie się pięknem.

Na zachód od peronów

Na zachód od peronów dworca kolejowego w Tychach rozpoczyna się w 1895 roku historia Browaru Obywatelskiego. Każdy przyjezdny z przełomu XIX i XX wieku wiedział, że tuż obok dworca spółka piwowarska Brieger Brauerei Aktien Gesellschaft produkuje znamienite piwo.

Dynamika browarniczej energii

Dynamika browarniczej energii sprawiła, że po pierwszym roku działalności zawarto z największym w ówczesnej Europie Browarem Książęcym konwencję o jednolitych cenach piwa w detalu. Współzawodnictwo zakończyło się w roku 1918, gdy Obywatelski przeszedł pod zarząd księcia Hochberg von Pless, właściciel Książęcego. W lutym 1939 powstała spółka akcyjna, którą stworzyły: Browar Obywatelski w Tychach, Browar Książęcy w Tychach oraz Browar Piwa Słodowego w Siemianowicach Śląskich .

Wojenne sacrum

W okresie międzywojennym piwo produkowano tu pełną parą – rocznie rozlewano od 40 do 50 tysięcy hektolitrów złotego trunku. Podczas drugiej wojny światowej nakaz wysadzenia browaru otrzymali Bawarczycy, dla których piwo to sacrum. Dla niepoznaki zniszczyli oni jedynie kilka pomniejszych zabudowań. Browar przetrwał.

"Upaństwowienie"

Już w 1945 roku wznowiono w nim produkcję słodu, a pięć lat później także piwa. Jednocześnie zakład stał się browarem państwowym, podlegając Browarowi Książęcemu. Usamodzielnił się w roku 1950 i kolejno znajdował się w strukturze Państwowego Zjednoczenia Przemysłu Piwowarskiego w Zabrzu, Tyskich Zakładów Piwowarskich oraz Górnośląskich Zakładów Piwowarskich.

Finał, który jest początkiem

 
W styczniu 1980 roku stał się częścią Zakładów Piwowarskich w Tychach. A od 13 lipca 1992 roku jednoosobową spółką Skarbu Państwa Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. Pięć lat później, mimo kolejnych modernizacji, w Browarze Obywatelskim przestano produkować piwo. Kompleks zabudowań trafił w ręce prywatnego inwestora, Mokwa Group.
 

Z teraźniejszości w przyszłość

Dzisiaj, stojąc na dworcu kolejowym w Tychach, znowu patrzymy na Browar Obywatelski – siedzibę marki Tichauer, wspaniałe miejsce, w którym kreatywność spotyka się z tradycją, biznes ze sztuką, a muzyka z wyśmienitą kuchnią.
Wszystko to w jednym miejscu – w sercu Śląska i na wyciągnięcie ręki.