Mesmeryzm. Magnetyzm sztuki

01.12.2023 r.
1 grudnia 2023 r. o godzinie 18:00 w Tichauer Art Gallery odbył się wernisaż wystawy malarstwa wspaniałej, twórczej rodziny: Jana, Michała i Krzysztofa Powałków.
Ekspozycja, pod tytułem: „Mesmeryzm – magnetyzm sztuki” nawiązuje do popularnej w XIX w. teorii psychologicznej, która szturmem zawładnęła wyobraźnią belle epoque, wkraczając na jej salony. Mesmeryzm, czyli idea oddziaływania magnetycznego znana jest także jako magnetyzm serc i magnetyzm zwierzęcy. Artyści widzą w niej metaforę własnego pojmowania sztuki i jej oddziaływania na widza. Określają obraz malarski jako magnes, który jest przekaźnikiem idei artysty na odbiorcę. Ich twórczość wpisuje się w nurt realizmu psychologicznego-psychorealizmu. Wyróżnia ich dbałość o detal i jakość warsztatu. Przekłada się to na stale rosnącą grupę entuzjastów ich twórczości.
Wystawa obejmuje blisko 40 obrazów, zarówno starszych, znanych szerokiej publiczności, jak najnowszych – stworzonych w tym roku. Otwarcie wystawy uświetni premiera dwóch wielkoformatowych płócien Michała i Krzysztofa Powałków, realizowanych w ciągu ostatniego roku.