Wernisaż wystawy "Hajmat"

19.11.2021 r.
Wernisaż wystawy "Hajmat" autorstwa Agaty Uchman był prawdziwą podróżą w głąb Śląska. Artystka opowiada historię swojego dzieciństwa, gdy dorastała na Śląsku, przekazuje symbole, które dle niej reprezentują ten region poprzez kolaże nadrukowane na tkaninach.
"Moją „małą ojczyzną” jest Śląsk. To miejsce gdzie zaczęła się moja droga, gdzie się urodziłam i spędziłam moje dzieciństwo otoczona miłością i troską moich dziadków. To miejsce do którego wracam, przystań bezpieczeństwa jak spódnica babci, w którą się wtulałam.
W projekcie kolażu Hajmat chciałabym opowiedzieć o miejscach i symbolach dla mnie ważnych związanych z historią mojego dzieciństwa.
Jestem kostiumografem, designerem opowiadam za pomocą ubrań(kostiumów), przedmiotów, tworzę je i umieszczam w odpowiednich kontekstach aby kreować narrację. Opowiadam także za pomocą wzorów na tkaninach tworząc wzory na tkaninach ubrań i komunikując się za ich pośrednictwem z widzami .
W tym projekcie postanowiłam opracować nową identyfikację wizualną dla Śląska interpretując wzory ludowe i łącząc je z symbolami wyjętymi z życia regionu jak skrzyżowane młoty i kopalnie.
Projekt Hajmat to cykl wielkoformatowych kolaży wydrukowanych na tkaninach inspirowanych regionem, śląską ludowością, historią dzieciństwa. Ubrania, przedmioty i tkaniny : plecak, spódnica, bikini, marynarka, hamak użyte do stworzenia kolaży zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie dla celów projektu."